Igor Brudny po raz drugi – recenzja “Sfory” Przemysława Piotrowskiego

Wilkołak z Zielonej Góry

W lesie, znajdującym się w pobliżu Zielonej Góry odnaleziono ludzką rękę, która została odgryziona. Nie przez dzikie zwierzęta, nie przez psy, ale przez człowieka. Znalezisko powoduje, że w mieście narasta napięcie, a ludzie coraz bardziej boją się wychodzić na ulicę. Atmosferę przygnębienia i strachu podjudzają dodatkowo media, szerząc plotki o grasującym w mieście i jego terenach, wilkołaku.

Mniej więcej w tym samym czasie zgłoszono zaginięcie siostry z zakonu hieronimek, której ciało zostaje odnalezione. Kobieta została zmasakrowana, a dzieła zniszczenia dokończyły dodatkowo dzikie zwierzęta – wilki dosłownie rozszarpały jej ciało. Czy i jak te sprawy są ze sobą powiązane? Jaki związek z nimi ma sierociniec, prowadzony przez zakonnice? Inspektor Romuald Czarnecki musi znaleźć odpowiedź na te pytania i jak najszybciej znaleźć i złapać mordercę, co przywróci w mieście spokój i zniweluje społeczny strach. Powołuje on więc zespół dochodzeniowo-śledczy, w skład którego wchodzą między innymi Julia Zawadzka i protagonista cyklu – Igor Brudny, który po wielu latach musi zmierzyć się ze wspomnieniami związanymi z dzieciństwem, spędzonym pod opieką sióstr hieronimek. Rozpoczyna się wyścig z czasem – morderca nie zamierza zakończyć swojego polowania do momentu, aż nie zostanie złapany.

Mrocznie, ale…

Przemysław Piotrowski serwuje nam kolejny dobry kryminał, okraszony mnóstwem brutalnych scen, ciekawymi postaciami i nietuzinkowym klimatem. Intryga w powieści jest całkiem dobrze zbudowana, choć nieco płytka. Nie mogę jednak pozbyć się wrażenia, że autor nie miał do końca pomysłu na środkowy etap książki, co skutkuje wieloma powtórzeniami i monologami, które nieco rujnują odbiór tej książki.

Bohaterowie, z protagonistą na czele, są bardzo dobrze skonstruowani – mają wiele zalet i umiejętności, ale okazują też czasem słabości właściwe dla każdego człowieka. Dzięki takiej budowie charakteru postaci, łatwo się z nimi identyfikować, chociaż i tutaj autor nie uniknął błędu – ciężko wyzbyć się wrażenia, że względem pierwszej części cyklu nie ruszyły z miejsca, jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany, które mogły zajść w ich zachowaniu od czasu pierwszej części cyklu. Dialogi i sposób prowadzenia narracji są poprowadzone świetnie, autor postarał się także o stworzenie bardzo mrocznego i ciężkiego klimatu. Wiele wątków wyjaśnia się dopiero w finale, który jest świetnie zrealizowany i na długo pozostaje w pamięci.

Tytuł: Sfora
Autor: Przemysław Piotrowski
Cykl: Igor Brudny – część 2
Wydawnictwo: Czarna Owca
Data Wydania: 12/08/2020
Gatunek: kryminał, thriller, sensacja.

Kawa zdjęcie utworzone przez jcomp - pl.freepik.com